חשוב לדעת: סיבוכים אפשריים שעשויים להתרחש במהלך הלידה

מצד אחד להיות בהריון זה מדהים אך מצד שני להיות בהריון זה מלחיץ, וזאת כי כ"כ הרבה פרמטרים בלתי נשלטים, ואילו ההורים המיועדים רק מייחלים להחזיק את הרך הנולד ולהגן עליו, אך גם רגע הלידה עצמו אינו חף מסכנות, ועל כן לצד החוסר שליטה ואי ההבנה בעולם הרפואה, עליכם ההורים להיות ערים לשלל סיבוכים שעשויים להתעורר. פה נחדד שדברים אלו אינם נאמרים בכדי להעלות את רף הלחץ, אלא בכדי שתדעו לקבל החלטה נכונה ברגע האמת ובכדי שתדעו לדרוש את שמגיע לכם. עברו על הדברים ומראש נאחל לידה קלה ובריאות מלאה.

מודעות

ראשית נסביר שרוב הלידות עוברות בהצלחה, ועל רוב הסיבוכים בהחלט ניתן להתגבר ברגע האמת. הרפואה המודרנית עושה עבודה נהדרת, אך יחד עם זאת גם חשוב להכיר בבעיות השונות, ולו בכדי להבין האם מדובר בסיטואציה שלא היה ניתן למנוע, או שמא מדובר במקרה קלאסי של רשלנות רפואית בהריון ולידה, כי אם זה המקרה, הרי שיתאפשר לאחר מכן להגיש תביעה.

חשוב לדעת סיבוכים אפשריים שעשויים להתרחש במהלך הלידה

סיבוכים שמוטב להכיר

  • זיהומים – לא מעט זיהומים עשויים להתקיים, ולו בשל חוסר שמירה על היגיינה בסיסית.
  • קשיי נשימה – מיד לאחר הלידה התינוק עשוי לסבול מקשיי נשימה – לרוב הצוות בחדר הלידה יודע לסייע.
  • השארה של חלק מהשלייה ברחם – מקרה זה עשוי להוביל לדלקות וזיהומים.
  • מצוקה עוברית – חוסר חמצן עשוי להוביל את העובר למצוקה, ולו כי תאריך הלידה חלף והשלייה הזדקנה. מעקב באמצעות מוניטור אמור לפקח על כך.
  • סיבוכים בעקבות מתן אפידורל – במקרים מאוד נדירים הזריקה עשויה להוביל לשיתוק בגפיים התחתונות.
  • לידת עכוז – לידה שכזו מעמידה את התינוק בשלל סיכונים ועל כן נהוג לבצע היפוך משבוע 34, ובמקרה הצורך ממליצים על ניתוח קיסרי.
  • לידת מלקחיים – לידה שבה נעזרים במלקחיים עשויה לפרוק כתפיים, להוביל לשטפי דם מוחיים וכדומה.
  • זירוז לידה – במקרים רבים ממליץ הצוות הרפואי לעבור זירוז לידה. פה יש לשים לב שלא מעניקים מינון מופרז מהחומר הפעיל, פעולה שעשויה להוביל לתופעת שרשרת בעייתית, קרי הפחתה של הזרמת חמצן לשלייה, קרע ברחם וכדומה.
  • תסחיף מי שפיר – במקרה זה מחזור הדם של האם סופח ממי השפיר וכתוצאה מכך גוף האם מגיב באגרסיביות – מצב שמאוד מסוכן לאם ולעובר.

לא לחץ כן מודעות

עברתם על הרשימה ועתה חשים בלחץ? ובכן בכול סיטואציה רפואית יש סכנות, אך השאלה היא מה עושה הצוות הרפואי בכדי לסייע, על סמך מה הוא מקבל החלטות, עד כמה הוא שומר על שקיפות מלאה מול ההורים ובאופן כללי חשוב לוודא שהוא עושה כל מאמץ בכדי להעניק את המענה הטוב ביותר. אם אין זה המקרה וחס וחלילה נקלעתם למצב בעייתי, טוב לדעת שיש מקום לשקול הגשת תלונה בגין רשלנות רפואית.

השתדלו לשמור על הבריאות במהלך ההיריון, להקפיד על התזונה האידיאלית ולעדכן את הרופא בכל דבר שמעלה חשד – רק בריאות!