אובחנתם בסוכרת? כך תתמודדו עם המחלה – ותמשיכו לנהל אורח חיים רגיל

ע"פ הערכות של ארגון הבריאות העולמי 7% %-8% מהאוכלוסייה מאובחנים עם סכרת, ומספר המאובחנים רק הולך ועולה. אם אובחנתם לאחרונה כחולים בסוכרת, המדריך הבא יציג לכם את כל הדרכים להתמודדות עם המחלה וניהול אורח חיים נורמטיבי, לצד האבחון.

אובחנתם כחולי סוכרת? אתם לא לבד

סוכרת נחשבת לאחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם, כאשר מדי שנה מפרסם ארגון הבריאות העולמי נתונים מעודכנים בנוגע למספר המאובחנים במחלה. ע"פ הערכות, כחצי מיליון בני אדם מאובחנים כאן בישראל עם המחלה ואילו עשרות אלפי בני אדם נמצאים בשלבים ההתחלתיים של התפרצות המחלה. לרוב, גילוי אודות המחלה מתבצע באמצעות בדיקות דם אקראיות, אולם לעיתים יכולים להופיע סימנים המעידים על התפתחות המחלה: צמא ויובש בפה, חולשה ועייפות, ירידה ניכרת במשקל וכן השתנה מרובה. בנוסף, חשוב להבין כי הסוכרת נחלקת לארבעה סוגים: סוכרת מסוג 1, סוכרת מסוג 2, סוכרת היריון וסוכרת אחרת כמו למשל סוכרת שהתפתחה בעקבות השתלת איברים. לכל סוג של סוכרת יש את הטיפול המתאים, אולם חשוב להבין כי במידה ואובחנתם עם המחלה, תצטרכו להשתמש במכשירים לבדיקת סוכר לטובת בדיקת סוכר יומית שהינה הכרחית בעבור כל חולה. שיבוש שגרת החיים בעקבות השימוש התכוף בבדיקת סוכר כמו גם השינויים בהרגלי היום יום עלולים להוביל לתחושה של סוף העולם, אבל החדשות הטובות הן שניתן ואף רצוי להמשיך ולנהל אורח חיים רגיל, כפי שנסביר כעת.

  כיצד לנהל אורח חיים רגיל לטובת התמודדות מיטבית עם המחלה?

כאמור, עצם קבלת האבחון אודות מחלת הסוכרת הוא מעמד קשה שלא פעם מוביל לתחושות קשות בעקבות תחושה כי נדרש להיות במעקב מתמיד אחר רמות הסוכר. כיום ניתן לבצע רכישה של בדיקת מי סוכר יומית הפועלת באופן יעיל, ולהמשיך לנהל את שגרת החיים כרגיל, עם שינויים קטנים. ראשית כל, לתזונה יש מרכיב חשוב מאוד בתהליך של התמודדות עם המחלה. הפחתה במשקל בשילוב של פעילות גופנית המתבצעת בצורה סדירה אך מתונה יכולה לתרום מאוד לאיזון הסוכר בדם, ועל כן אתם כחולי סוכרת צריכים להקפיד על כמות פחמימות מורכבות כמו בטטות, קטניות, שיבולת שועל ולחם מחיטה מלאה לצד חלוקה של האוכל למנות קטנות, בכדי למנוע תנודות גדולות מדי ברמות הסוכר. שימו לב כי במידה ואובחנתם עם סוכרת סוג 1, אתם תידרשו לקחת אינסולין בעת הצורך. מאחר והזרקת אינסולין מתבצעת ע"פ ההמלצות של הרופא והצוות המטפל (ויש אפילו שיטות נוספות לצריכת אינסולין ללא דקירה), רצוי לקבוע פגישה עם תזונאית המתמחה בטיפול בחולי סוכרת, לטובת בניית תפריט המורכב משלוש ארוחות ביניים לצד שלוש ארוחות עיקריות שמספקות גם אנרגיה לגוף אבל גם מינרלים, סידן וברזל – לטובת אורח חיים בריא ושליטה על רמות הסוכר.

אובחנתם בסוכרת? כך תתמודדו עם המחלה - ותמשיכו לנהל אורח חיים רגיל

קבלת שליטה – המפתח ליצירה של אורח חיים שגרתי

המפתח ליצירה של אורח חיים שגרתי לצד המחלה מבוסס על איזון מתמיד של מצב הסוכרת. על מנת לשמור על איזון אותו ניתן לבצע באמצעות שילוב של מזון עם ריכוז גבוה של חלבון כמו הודו, דגים וקטניות לצד הגברת השימוש בפירות וירקות. עם זאת, בפירות יש לא מעט סוכרים ולכן מומלץ לשלב את הפרי ביחד עם שקדים כך שתגובת הסוכר תהיה מתונה עד כמה שאפשר. בנוסף, שינה רציפה היא פרמטר חשוב מאוד המשפיע על הבריאות ועל היכולת לשמור על איזון מבחינת רמות הסוכר, ועל כן הקפידו להשלים את שעות השינה החסרות כמו גם לטפל בעצמכם באמצעות רפואה שלימה כמו דיקור, לטובת הפחתה ברמות הלחץ שגם הוא עשוי להוביל להחמרה במצב הסוכרת.

לסיכום, סוכרת היא איננה גזרת גורל. ניתן בהחלט לנהל אורח חיים רגיל לצד המחלה, אולם הדבר טמון קודם כל בשיני של הרגלי התזונה, הפחתה ברמת הלחץ, מנוחה וכן פעילות ספורטיבית סדירה, כל זאת לצד בדיקות סוכר והתייצבות לביקורת אצל הרופא, בהתאם לצורך.