הגשת תביעה בתביעות קטנות: המדריך המלא

בתי משפט לתביעות קטנות בישראל מאפשרים לתושבים מעל גיל 18 להגיש תביעות עד סכומים של 33,800 אלף שקלים. התביעה יכולה להיות מוגשת על ידי יחידים או קבוצות קטנות כמו גם על ידי עוסק פטור או מורשה. מנגד, בעלי חברות לא יוכלו להגיש תביעה  בערכאות הספציפיות האלה.

מטרתו של בית המשפט היא לאפשר צדק ופיצוי עבור אנשים פרטיים או בעלי עסקים שנפגעו מפעילות כל שהיא, עסקית או פרטית, והיא עושה זאת על ידי דיון בתיקים שונים ולבסוף מתן פסק דין שיכול להוביל לפיצוי של התובע. תביעות קטנות נועדו לספק תהליך פשוט יותר מתביעות גדולות באמצעות דיון קצר ומהיר שיספק תוצאות מיידיות. אבל כיצד מגישים תביעה קטנה? הנה המדריך המלא:

עמידה בקריטריונים

בתחילה ועוד לפני שאתם מתרוצצים או פועלים כדי להגיש את התביעה, בדקו כי אתם עומדים בקריטריונים. תביעה קטנה מגישים בסכום שאינו עולה על 33,800 ₪ וכל אדם רשאי להגיש עד 5 תביעות כאלה בשנה. חשוב לדעת שכל מסמך שהוגש לערכאות חייב להיות חתום על ידי בית המשפט ויש לבצע העברה של אישור מסירה משפטי למען הוכחה כי הגשתם את כל המסמכים הדרושים.

אפשר להגיש תבעיה בתביעות קטנות בנושאים מגוונים כמו בגין הפרת חוזה, צרכנות, תביעות להחלפת מוצרים, רשלנות רפואית, זיכוי כספי, ביטול עסקה וכולי, כל עוד סכום התביעה המוגש לא עולה על 33,800 שקלים כאמור.

מילוי טפסים ומסמכים

כעת יש למלא טפסים און ליין או לגשת לבית משפט לתביעות קטנות באזור המגורים שלכם. בעת מילוי והגשת הטפסים תצטרכו לשלם אגרה בסכומים משתנים על פי גובה התביעה. בתביעה של עד 5000 שקלים תצטרכו לשלם 50 שקלים אגרה. בתביעות מעל 5000 שקלים תצטרכו לשלם אחוז אחד מסך התביעה. את התשלום תוכלו לשלם בבנק הדואר או בבית המשפט. את האגרות תוכלו לתבוע מהנתבע בהמשך. בנוסף למסמכים אותם תצטרכו לצלם ב4 עותקים( 3 יוגשו לבית המשפט ואחד יישאר בידכם) – חשוב מאד להוסיף מסמכים רלוונטיים כמו חוזים והסכמים, צילומי מסך בעת הצורך, צילומים שונים הרלוונטיים לתביעה, חוות דעת רופאים או שמאים וכולי.

פרטי הנתבע

אם אתם תובעים חברה או אדם פרטי, יש למלא באופן ברור עד כמה שניתן את פרטי הנתבע. בכתב התביעה כתבו את שמות הנתבעים, מספר תעודת זהות, מספר ח.פ אם מדובר בעסק או חברה, מספרי טלפון, כתובות וכולי. במידה ותצטרכו לברר מספר תעודת זהות של הנתבע, הגישו בקשה מנומקת לבירור ת.ז באתר של משרד הפנים. עוד חשוב לתאר באופן מדויק את האופן שבו התגלגלו העניינים שהובילו לתביעה, המקום בו התרחש המקרה, תאריכים וכו'. בדרך כלל הטפסים ינחו אתכם לפירוט כל מה שנדרש.

הגשת תביעה קטנה או ליין

בימים בהם הכול נעשה מרחוק אפשר להגיש תביעה קטנה או ליין. את התביעה אפשר להגיש בקלות מבלי להגיע פיזית לבית המשפט.  לאחר כניסה לאזור האישי והרשמה, תוכלו לעקוב אחרי התיק, לברר את הסטטוס שלו, את לוחות הזמנים של הדיונים ולהבין מה השלבים הבאים. שירות און ליין של הרשות השופטת מאפשר הרשמה לאזור אישי ואבטחת מידע. בעת ההרשמה לשירות יידרש ממכם להזין את שמכם הפרטי ואת שם המשפחה, להזין מספר תעודות זהות וכתובת מייל ולאחר מכן לקבל סיסמה ולהגיע לאזור האישי. באתר של הרשות השופטת תוכלו לחזור אל התיק ולקבל מידע חיוני.

לאחר הגשת הטפסים תקבלו מכתב בו יפורט כתב ההגנה שהגיש הנתבע ותאריכים לדיון משפטי. תהליך זה אורך בדרך כלל בין חצי שנה עד שנה כשהכול תלוי בהגנה של הנתבע ובזמינות השופטים. בהצלחה!