חינה: מנהג או חובה?

לא מעט אנשים נוהגים לערוך טקס חינה של ממש הכולל מוזמנים רבים, ארוחה בשרית ואולם אירועים. רבים אחרים בוחרים דווקא לערוך אירועים קטנים ומצומצמים במעמד אינטימי של בני המשפחה והחברים הקרובים בלבד ולעומתם ישנם גם כאלה אשר מוותרים על אירוע החינה בכלל. אז מהו בעצם אירוע החינה? אירוע חובה לכל זוג לקראת חתונתו או שמא מנהג בלבד הנתון לשיקול דעתם של בני הזוג ומשפחתם?

סדר בבלאגן – כל מה שתמיד רציתם לדעת על אירועי החינה

אז במטרה לעשות קצת סדר בכל הבלאגן, ראשית חשוב להדגיש כי אירועי החינה הם מנהג הנתון לשיקול דעתם של בני הזוג ומשפחתם בלבד. לא מעט זוגות בוחרים כיום שלא לערוך טקסי חינה במטרה להצליח לחסוך עוד קצת כסף לקראת האירוע הגדול.

טקס בלתי נפרד מתקופת האירוסין או שמא מיותר לחלוטין?

מנגד ישנם לא מעט זוגות הסבורים כי טקס החינה הוא טקס בלתי נפרד מכל תקופת האירוסין. על כן ניתן לראות כיום טקסי חינה בשלל סגנונות וגדלים. ישנם כאלה אשר אינם עורכים כלל, ישנם אשר בוחרים באירוע מצומצם ואינטימי ואחרים אשר בוחרים להשקיע הרבה יותר ולהרים אירוע הכנה לקראת האירוע הגדול. כך או כך, חשוב להיערך לחינה מבעוד מועד.

מנהג עתיק יומין – עוד מימי האשורים והבבלים הקדמונים

מנהג זה החל את דרכו עוד מימי עמים קדמונים באזור המזרח. כנענים ושומרים, אשורים ובבלים עשו שימוש בחינה בעבר במטרה לערוך טקסים שמחים. מאז ועד היום טקס זה עבר לא מעט שינויים אך עדיין רבים בוחרים להישאר נאמנים למנהג עתיק יומין ולערוך אירועי חינה ברוב עם.

מריחת צבע כתמתם – היזהרו! הצבע אינו יורד במהרה

במהלך טקס החינה המסורתי נהוג למרוח צבע מיוחד על ידי החתן והכלה. צבע כתמתם זה מיוצר מעלים מיוחדים של הכופר הלבן. חשוב לדעת, במידה וגם אתם מעוניינים לערוך או להשתתף בטקס חינה הכולל את הצבע הכתמתם, הוא עלול להישאר על ידיכם מספר ימים. לכן, לפני שגם אתם מורחים את הצבע על הידיים, חשוב לקחת זאת בחשבון.

מריחה מעוגלת לסימון שפע ומזל לזוג המאורס

את הצבע מורחים על ידיהם של החתן והכלה בצורת עיגול. צורה זו מטרתה להזכיר במעט את צורת המטבע אשר מסמן על שפע ומזל טוב לקראת אירוע החתונה שמתכננים וחיי זוגיות מוצלחים. בשונה מאירועי החינה בעבר בהם היו מורחים את החומר על ידיהם של החתן והכלה בלבד, כיום מורחים את החומר הכתמתם גם על ידיהם של כלל המשתתפים באירוע.

מעבר לצבע הכתמתם אותו מקפידים לשלב בכל אירועי החינה השונים, לחינה ישנה ייחודיות נוספת, שילוב ביגוד אותנטי. במהלך האירוע מחולקים בגדים אותנטיים אותם לובשים החתן, הכלה וכלל משתתפי האירוע. ללא כל צל של ספק ניתן לומר כי אירועי החינה מסורתיים, עתיקים ומגוונים במיוחד.