הצו הראשון מתקרב? כך תיערכו לקראתו!

המפגש הראשון שלכם עם צה"ל מתרחש במסגרת התייצבות בלשכה לטובת הצו הראשון. מדובר ביום משמעותי שבמסגרתו נקבעים הנתונים שלכם, וכך גם עתידכם בשנים הקרובות. כיצד תוכלו להיערך לקראתו בצורה הטובה ביותר? להלן הפרטים.

קיבלתם צו ראשון? הגיע הזמן להתכונן לקראת המבחנים

הרגע שבו מקבלים את המכתב עם זימון לצו הראשון הוא רגע מרגש אך גם מלחיץ במקביל. צעירים רבים ובוודאי גם אתם מבינים כי לצו הראשון יש חשיבות עצומה מבחינת העתיד שלכם בצבא. למעשה, הצו הראשון מהווה את האינדיקציה הראשונית לתפקידים אשר יוצעו לכם לאחר סיום יום המיון, וזאת בהתבסס על שלושה פרמטרים: קב"א, פרופיל רפואי ודפ"ר. משום שהכנה לצו ראשון יכולה לחסוך לכם זמן ואף לשפר את הסיכויים שלכם להתקבל לתפקידים יוקרתיים ומבוקשים, מומלץ לעקוב אחר ההוראות אותן נציג לכם כעת, מתוך מטרה כי תוכלו להיערך בצורה מיטבית. מוכנים? בואו נתחיל!

העלאת קבצים כשבועיים לפני הצו

על מנת להיערך בצורה נכונה לקראת הצו הראשון, רצוי בשלב הראשון לאגד את כל המסמכים הרלוונטיים אותם אתם נדרשים להעביר לגורמי הצבא, כדי לחסוך זמנים. באזור האישי באתר מיטב ניתן להעלות את שאלון אימות הנתונים – מדובר בשאלון בסיסי שנועד לאמת את הנתונים הקיימים במערכת הצבאית, ועל כן הקדישו את הזמן כדי למלא אותו בצורה יסודית ונכונה. בהיבט הרפואי, מומלץ להעלות גם את השאלון רפואי אותו ניתן להוריד באתר של מיטב, ולמלא ע"י הרופא המטפל כולל חתימה שלו. במידה ואתם סובלים מבעיה רפואית כרונית, חשוב להעלות את האבחנה של הרופא כמו גם סקירה מטעם רופא מומחה לטובת עדכון הצבא מראש לגבי מצבכם הרפואי. שימו לב כי בצו הראשון אין מבחנים פיזיים אלא בדיקה רפואית, ועל כן אין דרך להתכונן חוץ מהעלאת הקבצים כשבועיים לפני תאריך ההתייצבות.

הכנה לקראת מבחנים פסיכוטכניים

מבחנים פסיכוטכניים הם מבחנים שנועדו לקבוע את ציון הדפ"ר. הציון אותו תקבלו משפיע מאוד על היכולת שלכם להתקבל לתפקידים מבוקשים כמו גם יחידות מובחרות, ולכן צריך להשקיע ולבצע הכנה לקראת המבחנים שבוחנים חמישה תחומים: מילולי, הוראות, אנלוגיה, הבנת הנקרא וחשיבה כמותית. דרך אתרים מתמחים ניתן להוריד למחשב סימולציות אותן ניתן לתרגל בבית, ובכך  להתכונן בצורה טובה לקראת סדרת המבחנים. מאחר ואת המבחנים מבצעים תחת לחץ של זמן, רצוי לבצע את התרגול של המבחנים עם טיימר כדי לבחון כי אתם עומדים במסגרת הזמנים המוקצבים לכם. ככל שתהיו מתורגלים יותר כך תוכלו להגביר את הביטחון העצמי לקראת המבחן, ובהתאם לכך גם להשלים אותו על הצד הטוב ביותר.

הכנה לקראת ראיון אישי

חלק חשוב בצו הראשון הוא הריאיון האישי אותו אתם עתידים לעבור מול מאבחנת פסיכוטכנית. מדובר במעמד שלא פעם עשוי להיות מלחיץ, ועל כן תרגול של שאלות תשובות עם הורה או חבר טוב יכול בהחלט לתרום לכם לקראת הריאיון. צריך לזכור כי בסופו של דבר הריאיון נועד כדי להכיר אתכם אך גם בשביל לעדכן את גורמי הצבא לגבי השאיפות שלכם, ועל כן תשובות מדויקות וחדות אותן מומלץ לרשום לעצמכם, מתוך מטרה כי במסגרת הריאיון תוכלו להביע את עצמכם ואת הרצונות שלכם בצורה רצינית, מקיפה ובוגרת.

לסיכום, הצו הראשון הוא אירוע מרגש ובעל משמעות אדירה בעבורכם. על מנת להגיע בביטחון, רצוי להתחיל ולבצע את ההכנה כחודשיים לפני המועד, כמו גם לצרף לתהליך חברים שיכולים בהחלט לתרום לחיזוק המוטיבציה וליצירה של מעגל משותף וחזק שנרתם לקראת הצו הראשון, ובהמשך גם לימי המיון וההתאמה לתפקידים הרבים שיש לצה"ל להציע לכם.