רפואה מונעת: מה זה אומר ואיך עושים את זה?

שמירה על אורח חיים בריא בעבור רבים היא בחירה לחיות חיים טובים ומלאים יותר. לצד אלו, יש כאלה אשר בעבורם שמירה על הבריאות היא הרבה מעבר להמלצה, ויש להקפיד לתחזק את אורח החיים הזה על מנת לשמור על הגוף והנפש. כמובן שיש דרכים שונות ומגוונות לשמור על הגוף ועל הבריאות ובין היתר מומלץ בהחלט להקפיד על תזונה מגוונת ועשירה בסיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים, וכמובן להקפיד על שגרת אימונים קבועה – אבל כשאנחנו רוצים לוודא תמיד שאנו בריאים, חשוב להקפיד על רפואה מונעת. איך עושים את זה ומה זה בכלל אומר? הנה מה שחשוב לדעת.

מעקב קבוע

כשאתם הולכים לרופא לראשונה, תמיד קיים סיכון שהוא לא יצליח להבחין בשינויים בגופכם שאולי מאותתים על תחילתה של בעיה, פשוט בגלל שהוא מכיר אתכם. לכן, חשוב לבקר אצל רופא המשפחה שלכם אחת לחצי שנה וכך למעשה תוכלו להיות במודעות לשינויים הנוצרים בגופכם או חלילה בעיות שעולות וצפות על פני השטח. באתר דוקתורים תוכלו למצוא רשימה מקיפה של רופאי משפחה מקצועיים ומנוסים באזור מגוריכם ושווה בהחלט להזמין כבר את התור הקרוב. רפואה מונעת משמעותה מעקב מתמיד אחר המצב הבריאותי ורופא קבוע יודע להפנות אתכם לבדיקות רלוונטיות, בין אם אילו בדיקות דם, שתן, או בדיקות אחרות ולשים לב במידה וחל שינוי כלשהו, אפילו מזערי.

רפואה מונעת מה זה אומר ואיך עושים את זה-

בעיות רפואיות ספציפיות

רבים מאיתנו סובלים ממחלות ובעיות רפואיות כרוניות, חלקן קלות יותר ואחרות מורכבות יותר. כך או כך, דחייה או אי טיפול עלולים להחמיר את הבעיה וכאן באה לידי ביטוי החשיבות הגדולה של רפואה מונעת. אם יש לכם שיניים עם נטייה להצטברות אבן וחיידקים, עליכם להגיע לניקוי אצל שיננית פחות אחת לחצי שנה כדי שזה לא יתפתח לבעיות שיניים חמורות יותר וכדי לשמור גם על החניכיים. אם הסירו לכם בעבר גידול סרטני, עליכם לגשת אחת לזמן מסוים לבדיקה ולראות כי אין גרורות וכי הגידול לא חזר. במובן הזה רפואה מונעת היא למעשה דרך לגילוי מוקדם, שכידוע, מעלה את סיכויי ההחלמה פי כמה וכמה במרבית המצבים הרפואיים.

רפואה מונעת לספורטאים

אחת הקבוצות שחשופות באופן די טבעי לפציעות ובעיות גופניות, היא כמובן קבוצת הספורטאים. לכן, החשיבות של רפואה מונעת עבור ספורטאים היא חשובה מעין כמוה. כך למשל, מפתחי שרירים יצרכו להיבדק אחת לכמה זמן אצל אורתופד או רופא ספורט, אצנים צריכים לבדוק את מצב עצמות והברכיים בפרט ושחיינים בהחלט צריכים לתחזק את מערכת הנשימה שלהם. חשוב להבין כי רפואה מונעת בספורט יכולה להוות את ההבדל הדק בין הצלחה והישגים לבין פציעות, כאבים וכשלונות.

בשורה התחתונה – אם אתם מקפידים על תזונה טובה ומתאמנים זה מצוין, אבל חשוב לא לוותר על רפואה מונעת ולגשת לבדיקות כלליות או נקודתיות אחת לכמה זמן.