כל הסימנים שמעידים על כך שצריך טיפול פסיכולוגי

שנת הקורונה הייתה שנה מורכבת וקשה מאוד לרבבות ישראלים שמצאו את עצמם בעיצומה של מגפה עולמית. למעשה, בשנה החולפת נרשם זינוק של עשרות אחוזים בפנייה של ישראלים למוקדי החירום בתחום בריאות הנפש, כחלק מהבנה כי המצוקה הרגשית מקשה על התפקוד בחיי היום יום, גם לאחר החזרה לשגרה. אולם, פנייה לקבלת טיפול פסיכולוגי אינה צריכה להתבצע רק כאשר הדברים מתפרקים אלא עוד לפני. מהם הסימנים המקדימים שיעידו על כך כי אתם זקוקים לטיפול פסיכולוגי? להלן סקירה בנושא:

פגיעה בתפקוד

פגיעה תפקודית שמגיעה לידי ביטוי בתחום התעסוקתי או הבין אישי מהווה סימן המעיד על צורך בפנייה לטיפול. באמצעות פסיכולוג מומלץ בראשון לציון תוכלו לאתר אנשי מקצוע שיכולים לסייע לכם, לא רק באזור הזה אלא בכל רחבי הארץ. פגיעה תפקודית בעקבות מצוקה נפשית משפיעה לא רק על היכולת שלכם לעבוד ולנהל חיים נורמטיביים אלא היא גם בעלת השלכות משמעותיות על בני המשפחה והמעגל הקרוב לכם. לכן, אם אתן חווים התפרצויות זעם, התקפי בכי, תחושת תקיעות ורצון להתבודד – מדובר בסממנים המעידים על מצוקה רגשית ובהתאם באמצעות אנשי מקצוע תוכלו לקבל את הכלים לטובת התמודדות וחזרה לשגרה.

דפוסי התנהגות שאינם מקדמים

תקופות של משבר הן תקופות שמתרחשות אצל כל אחד ואחת מאיתנו. אולם, כאשר דפוסי ההתנהגות הופכים להיות שליליים ופוגעניים, פנייה לטיפול פסיכולוגי היא הכרחית לטובת עצירת כדור השלג בדמות התנהגות הרסנית שמשפיעה על היכולת שלכם לתפקד בחיים האישים אבל גם בעבודה. דפוסי התנהגות הרסניים פוגעים בכם וגם בסביבה שלכם ועל כן במסגרת של טיפול פסיכולוגי ניתן לזהות מה עומד מאחורי הדפוסים הללו, כיצד לתפוס שליטה מחודשת ומהם הכלים בהם ניתן להיעזר בכדי למתן ולעצור את ההתנהגות ההרסנית הזו.

כל הסימנים שמעידים על כך שצריך טיפול פסיכולוגי

תחושת תקיעות

מרגישים תקועים בחיים? מדובר בסימן בולט מדוע צריך לפנות לטיפול פסיכולוגי. בנקודה זו צריך לציין כי כל אחד ואחת מאיתנו עובר קשיים ומשברים שמובילים לא פעם לתחושה של תקיעות. תחושת התקיעות מגיעה לידי ביטוי בפגיעה בבריאות הנפש: במחשבות שליליות, חרדות ולעיתים גם דיכאון שרק הולך ומחריף. תחושת תקיעות היא תחושה שמלווה לא מעט, בייחוד בעקבות שנת הקורונה שגרמה לרבים לבצע חשיבה מחודשת אודות החיים שלהם וכיצד הם רוצים שהם ייראו. פרצת דרך והתקדמות לעבר החלומות שלכם היא אפשרית גם אם אתם חשים כי אתם נמצאים נקודה ללא מוצא. תפקידו של הפסיכולוג הוא לסייע, לתמוך ולהעניק לכם כלים בהם תוכלו להיעזר לטובת יצירת שינוי ממשי ולטווח הרחוק, מתוך מטרה לשחרר את תחושת התקיעות ובמקביל להעצים את  תחושת המסוגלות האישית.

אירוע טראומתי

במידה וחוויתם אירוע טראומתי כמו אובדן של בן/בת משפחה, בני זוג, פרידה כמו גם אירוע דרמטי כמו למשל תאונת דרכים או הייתם עדים לאירוע שהשפיע עליכם עמוקות מבחינה נפשית, פניה לפסיכולוג היא הכרחית לטובת טיפול במצוקה רגשית שעלולה להחריף לכדי דפוסים שליליים והרסניים במידה והיא איננה מטופלת.

לסיכום, פנייה לטיפול פסיכולוגי היא חשובה לא רק בעבורכם אלא בעבור הסביבה הקרובה שלא פעם מושפעת כתוצאה מהמצוקה הרגשית אותה אתם חשים. בעידן שבו רבים מבינים כי בריאות הנפש היא חשובה לא פחות מבריאות הגוף, היכולת לפנות לפסיכולוג באזור המגורים שלכם הפכה לנגישה יותר מאי פעם. זאת ועוד, עצם הפנייה שלכם לסיוע יכולה להתבצע באמצעות דיסקרטי לחלוטין שנועד לאפשר לכם להרגיש בטוחים ומוגנים במרחב שבו ניתן לפתח חוסן נפשי ורגשי לטובת התמודדות עם מצוקה רגשית, מכל סוג.