התפתחות מוטורית לגיל הרך: כל הדרכים לעודד את הילדים לפתח אותה

פיתוח של מיומנות מוטורית בגילאי הגיל הרך היא חיונית לטובת ההתפתחות התקינה של הילד כמו גם גילוי מוקדם של עיכוב התפתחותי. למעשה, כאשר אנו מתייחסים לנושא של התפתחות מוטורית, צריך לקחת בחשבון כי מדובר בשני נדבכים – מוטוריקה עדינה וכן מוטוריקה גסה. על מנת לעודד את הילדים לפתח אותה מגיל צעיר, אפשר בהחלט ליישם כבר עכשיו את ההמלצות שלנו, כחלק משגרה לילדים להביע את עצמם ואף להוביל למוטוריקה שהיא אפילו מעל הנורמה המקובלת. כיצד תעשו זאת? להלן מספר הצעות.

רכישה של משחקי מוטוריקה

אם עד לפני מספר שנים רכישה של משחקים ייעודים לילדים הייתה כמעט בלתי קיימת, כיום ניתן לבצע רכישה של  שפע משחקי מוטוריקה עדינה בעלות כספית אטרקטיבית ואפילו מבלי לצאת מהבית, כל זאת באמצעות האתר של סטימצקי. למעשה, משחקים מהווים פעילות נהדרת שגם מאפשרת לילדים לפתח את המיומנות הזו אבל גם ליצור זמן איכות מהנה. המשחקים הכוללים פיסול, הרכבה כמו גם ציור ועבודה עדינה עם האצבעות, כל זאת מתוך מטרה לעודד את הילדים לפתח את היכולת הזו במסגרת של משחק מהנה לכל המשפחה.

עבודה עם חרוזים

דרך מצוינת לעודד את הילדים לפתח את המיומנות של התפתחות מוטוריות יכולה וצריכה להתבצע באמצעות אביזרים, כמו למשל חריזה של חרוזים. מדובר בפעילות שמאפשרת לילד לנסות מרקמים שונים כמו גם להתרכז בזמן שהוא משחיל אותם על מוט או על חוט. מאחר ומדובר בפריטים קטנים מאוד וגם מסוכנים לילדים, את העבודה עם החרוזים נדרש לבצע רק בליווי של מבוגר אחראי. בנוסף, ניתן לבצע רכישה של חרוזים גדולים במיוחד עשויים מעץ ובהתאם לכך להוביל ליצירה של מערך המצריך מהילד לעבוד עם חומרים עדינים וקלים לנשיאה כמו גם בטוחים יותר לשימוש.

 

 

ציור

דרך מצוינת ליצור עם הילדים זמן איכות אבל גם פיתוח של המיומנות יכול התבצע במסגרת של צביעה משותפת. אם אתם מתקשים לעודד את הילד לצבוע, מומלץ לקרוא את המדריך הבא אשר יסייע לכם לעודד את הילד לצייר, כאשר הדגש החשוב ביותר הוא להצטייד מראש ולאפשר לילד להביע את עצמו ואת הכישרון היצירתי שלו תוך שימת דגש על שימוש נכון במברשת ובצבעים ובהתאם לכך גם פיתוח של מוטורקיה עדינה באופן שמגדיל את הביטחון שלהם להשלמת הציור.

לבוש עצמאי

על מנת לעודד את הילדים בגיל הרך רצוי לאפשר להם להתלבש בעצמם ובהאם לכך להתנסות בסגירה של כפתורים וכן אלמנטים עדינים בבד עצמו. מדובר בטכניקה מקובלת מאוד שבה נעזרים מרפאים בריפוי ועיסוק מאחר ומדובר אומנם בפיתוח של עצמאות אישית אך גם כזו שמאפשרת לילד להתנסות בפתיחה וסגירה של רוכסנים, כחלק משילוב בין מוטוריקה גסה לבין מוטוריקה עדינה שאותה אפשר להתחיל ולפתח החל מגיל שנה וחצי-שנתיים.

לסיכום

באמצעות הטיפים אותם הצגנו לכם כאן, גם אתם תוכלו להוביל ליצירה של מערך אשר תורם להתפתחות של הילדים ואף יוצר תחושה של מסוגלות עצמית. כל מה שצריך לעשות הוא לעקוב אחר הטיפים אותם הצגנו כמו גם להתייעץ בעת הצורך עם מומחים לתחום, כל זאת מתוך מטרה לזהות בעיות מוטוריות בזמן אך גם לחזק את הקשר ביניכם לבין הילד, במסגרת של שימוש בטכניקות פשוטות כמו למשל משחקים ייעודים. מדובר בהזדמנות מעולה בעבורכם ובעבור הילד ועל כן זה הזמן לבצע רכישה ולהתחיל לבצע את הפעילויות ביחד איתם, כחלק מעידוד שיקדם את פיתוח המיומנות השובה הזו.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.