הטיפול שהשתבש: האם כדאי להגיש תביעת רשלנות רפואית?

כאשר אנו מרגישים לא טוב, חולים ונזקקים לתרופות או להליכים כירורגיים מסוגים שונים, אנו לרוב סומכים בעיניים עצומות על הרופאים ועל הצוותים הרפואיים האמונים על הטיפול בנו. אחרי הכל, מדובר באנשי מקצוע שעברו הכשרות ארוכות ומקיפות ובחרו במקצוע הזה במרבית המקרים מתוך אהבת אדם ורצון לסייע לאנשים ברגעי משבר ומצוקה והם יעשו ככל שהם יכולים כדי לסייע לנו, להביא לריפוי מהיר ולאפשר לנו לחוש הקלה בהקדם האפשרי. עם זאת, ישנם מצבים שבהם טיפול רפואי לא נעשה כראוי, בין אם מתוך עייפות ושחיקה של הצוותים הרפואיים ובין אם מתוך זלזול חלילה של אחד מאנשי המקצוע. המצב הזה נקרא בלשון משפטית רשלנות רפואית, ואם ניתן להוכיח שהוא אכן התרחש, יש סיכוי לא רע לזכאות לפיצויים של סכומי כסף גדולים. בואו להבין מתי ואם בכלל שווה להגיש תביעה.

הוכחת הנזק

קודם כל בשביל שיהיה בכלל אפשר להתחיל ולדבר על הנושא, חשוב להבין אם אכן נעשה נזק ולאיזה טווח. לרוב תביעה בנושא רשלנות רפואית תתמקד בנזקים ארוכי טווח ופחות במקרים של נזק זמני. כלומר, זאת עדיין יכולה להיות רשלנות רפואית אם מדובר בנזק לזמן קצר, אבל במרבית המקרים יהיה קשה להוכיח את זה ועורכי דין העוסקים בתחום לרוב ימליצו לכם שלא לגשת להליכים. אם זאת, כאשר מדובר בנזק ארוך טווח וכמובן בנזק לצמיתות, יש כבר עילה משמעותית הרבה יותר להגשת תביעה וכאן במרבית המקרים מומלץ ללכת על זה.

האם הנזק קשור להליך הרפואי?

כאן יש להבין דבר חשוב. זה לא מספיק להוכיח שנעשה נזק בעקבות טיפול כלשהו, אלא יש להוכיח שהנזק התרחש עקב טיפול לא נכון או מתן תרופות שגוי או בשילוב לא נכון בין תרופות שונות. כלומר, יש להוכיח שמדובר בקשר נסיבתי וכי הנזק שנגרם הוא לא תוצאת לוואי של הטיפול בכללותו, אלא תוצאה ישירה של תהליך רפואי לא נכון. ההמלצה החמה ביותר בעניין הזה היא לשמור תמיד את המסמכים הרפואיים שאתם מקבלים בכל טיפול אי פעם. בבוא היום, המסמכים האלה יוכיחו אם אכן נעשתה רשלנות רפואית ויסייעו לעורך הדין להמליץ לכם אם כדאי או לא לגשת לתביעה. במקרה ואין מסמכים עורך הדין יבקש אותם ישירות מהמוסד הרפואי, אך זה עשוי להערים קשיים בדרך ולכן כדאי תמיד לשמור את כל המסמכים.

עלות מול תועלת

לבסוף, חייבים לקחת בחשבון את השיקול הקר ביותר, להתייעץ עם עורך הדין ולנסות להבין האם יש סיכוי לזכייה בפיצויים והאם הם יעלו באופן משמעותי על ההוצאות הצפויות. הגשת תביעה היא תהליך ארוך ולא פשוט ואם בסופה תצאו מופסדים, הרי שעדיף מראש שלא לגשת אליה.

כך או כך, זכרו כי ניתן להתייעץ עם עורכי דין מהתחום ברוב המקרים ללא עלות כדי להבין מראש אם כדאי ללכת על זה או לא.